Oracle Veritabanı Replikasyonu

Fortune 500 listesindeki şirketlerin %98’i tarafından kullanılan Oracle Database ürünleri, kritik uygulama ve iş operasyonlarının bel kemiğini oluşturuyor. Oracle Database’in sürekli çalışır olmasını etkileyen bir felaket veya mantık hatasının meydana gelmesi, üretimin kesintiye uğramasına, veri kaybına, kurumsal itibarın zedelenmesine ve hisse fiyatlarının değer kaybetmesine neden olabilir. Bu nedenle Oracle Database‘in çalışır olması, kesintisiz hizmet vermek için kritiktir.

Yönetilen Servisler

Oracle Database Sunucuları’nı Korurken Karşılaşılan Zorluklar
Oracle Database Sunucuları’nın korunması, her ölçekteki kurum için kritik önem taşır. Boyutu kimi zaman terabaytları bulan büyük veritabanlarında, büyük miktarda veri değişimlerinin devamlı olarak yazılıyor olması, bu sunucuların korunmasını daha da zor hale getiriyor. Oracle Database Sunucuları’nın korunması için pek çok farklı İş Sürekliliği ve Felaket Kurtarma teknolojisi kullanılabilir. Bu teknolojilerin yaygın örnekleri arasında depolama tabanlı replikasyon, günlük aktarma veya veritabanı snapshot yazılımları yer alıyor. Bu teknolojilerin her biri, Oracle Database Sunucuları’nın kurtarılması konusunda aşağıdaki riskleri ortaya çıkarıyor:

 • Farklı çözümlerin kullanılması, Oracle Database Sunucuları’nın kurtarılmasında bireylerin bilgi sahibi olmasına bel bağlayan farklı beceriler gerektirdiğinden, bu durum karmaşıklığı artırıyor.
 • Günlük yedek aktarma ve veritabanı snapshot yazılımı, korumayı veritabanı yöneticilerinin yönetmesini ve korumasını, ayrıca felaket kurtarma planının yönetilmesi için de hazır bulunmalarını gerektiriyor.
 • Oracle Database Sunucuları’nı çalıştıran sanallaştırılmış bir ortamda hiçbir şekilde raporlama veya entegrasyon olmadığı için, operasyon karmaşıklaşır.
 • Manuel kurtarma operasyonları, bireylerin hızlı çözüm bulma yeteneklerine ve bilgilerine dayalı olan RTO (Hedeflenen Kurtarma Zamanı) oranı ortaya çıkarır.
 • Kurtarma işleminin test edilmesi, karmaşık ve zaman alıcı olduğundan ve genelde sistemde kesinti yapılmasını gerektirdiğinden, testler nadiren yapılır ya da hiç yapılmaz.
 • Korumanın devamlılığı için sürekli bakım gerekebilir. Bu yüzden, hiçbir replikasyonun olmadığı zaman aralıkları ortaya çıkabilir . Bunun olmaması için yönetim maliyetleri artar.

Oracle Database Sunucuları korunurken, veritabanlarını kullanan uygulama genelde gözden kaçar veya aynı koruma teknolojisine ya da kurtarma planına dahil edilmez. Bu da kurtarmada karmaşıklıklara ve SAP gibi tüm bir uygulama kümesinin koruma durumunda yetersiz olmasına neden olabilir. Tüm küme birlikte test edilmediği için, felaket kurtarma testi tamamlanamayacağından, zamanında ve etkili bir kurtarma sağlanamayabilir.Oracle Database Sunucuları’nı
Clonera ile Korumanın Avantajları

Yönetilen Servisler

Felaket kurtarma ve iş sürekliliği çözümü Clonera, sanallaştırılmış ortamlarda çalışan Oracle Database Sunucuları’nın korunmasında ortaya çıkan zorlukları şöyle giderir:

 • Tutarlı bir kontrol arayüzü sayesinde, herhangi bir veritabanı yöneticisi uzmanlığı gerektirmeyen beceriler kullanılarak, koruma altındaki tüm sanal makinelerdeki hipervizör aracılığıyla iş sürekliliği ve felaket kurtarma operasyonu kolay ve merkezi olarak yö
 • Oracle Database Sunucuları’nın korumasını yapılandırmak için, ana sistemlerde herhangi bir değişiklik yapılması gerekmez.
 • Saniyeler içindeki RPO (Hedeflenen Kurtarma Noktası) performansa etki etmez.
 • Anlık replikasyon modu sayesinde, uygulamanın tutarlı olduğu bir zamana kurtarılması sağlanır.
 • Anlık koruma tüm veritabanlarının, yazma sırası uygunluğunu korur. Veritabanı bozulma riski ortadan kalkar.
 • Sanal makine düzeyinde entegrasyon, KPI’lar, raporlama ve koruma durumu uyarıları sayesinde iş sürekliliği kolaylıkla yönetilebilir.
 • SAP gibi çok katmanlı uygulamalar için, sanal makine kümesi yaratılır ve tutarlı uygulama kurtarma sağlanır.
 • Birkaç saniye öncesinden 14 güne kadar zamanda belirli bir geçmiş noktaya, dakikalar içinde RTO (Hedeflenen Kurtarma Zamanı) oranıyla dönülebilir.
 • Test işlemini, dakikalar içinde eksiksiz olarak Oracle Database ve uygulama sunucuları için istenen zamanda gerçekleştirebilir.
 • İş Yeri Dışına Yedekleme (Offsite Backup) özelliği, yedekleme operasyonlarını felaket kurtarma merkezine taşıyarak yedekleme verilerinin günlük, haftalık ve aylık olarak arşivlenmesini sağlar.
 • Uzman personel barındırmaya gerek olmadan, 7/24 izlenen veri merkezleri ve Level 2 mühendislik desteğiyle iş sürekliliği Clonera tarafından sağlanır.
 • Clonera ile donanım, network, firewall, replikasyon yazılımı, 2. lokasyon gibi alt yapı yatırımları yapılmasına gerek kalmaz.

Özet

Clonera, hazır | kolay | gerçek bir felaket kurtarma ve iş sürekliliği çözümü sunuyor. Türkiye’nin en büyük işletmelerinden bazıları, kritik uygulama ve iş operasyonlarının bel kemiğini oluşturan Oracle Database Sunucuları’nı korumak için Clonera’ya güveniyor. Clonera, iş için kritik sistemlerin korunması ve kesintisiz hizmet verilmesi için gereken kurumsal Felaket Kurtarma, İş Sürekliliği, İş Yeri Dışına Yedekleme ve SLA’leri sağlıyor.

BULUT FELAKET KURTARMA VE İŞ SÜREKLİLİĞİ ÇÖZÜMÜ Maksimum hizmet almak için detaylı bilgi.

Teklif Talep Formu

Formunuz başarıyla gönderilmiştir.
Teşekkür ederiz.